چاپ افست

چاپ افست چیست ؟ و کاربردهای چاپ افست

UV-offset-printing

مقدمه

اگر شما هم قرار باشد چاپ اقلام چاپی مثل کاتالوگ یا بروشور یا کارت ویزیت یا پوستر و یا بسته بندی خود را انجام دهید. حتما در موقع چاپ با صحبت هایی مانند اینکه، این‌کار رو بصورت دیجیتال بزنید یا چاپ افست کیفیت بالاتری دارد مواجه شده اید…

چاپ افست

2861363d8fbd4880b446a073ce32c365

فناوری چاپ افست از صفحاتی استفاده می‌کند که معمولاً آلومینیومی هستند. در بیان کلی اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور. کاتالوگ ، پوستر ، کارت ویزیت فرم های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است. بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در چاپ اُفست از سیستم رنگی CMYK ) Cyan , Magenta , Yellow , blacK ) استفاده می کنند. و رنگها به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ می‌شوند . دستگاه‌های چاپ افست با توجه به مدل و قیمت آنها بین ۱ تا ۵ ستون رنگ دارند . در زیر تصویر شماتیک یک دستگاه چاپ افست با ۴ ستون رنگ نمایش داده شده که به دستگاه ۴ رنگ هم‌زمان معروف هستند .

روش کار چاپ افست چگونه است ؟ 

روش کار آن به این صورت است: در لیتوگرافی صفحه هایی از جنس آلومینیوم یا همان زینک (پلیت) ساخته می شود که بنا به سیستم رنگی cmyk در کارهای چهار رنگ، چهار زینک به طور جداگانه برای هر رنگ ساخته می شود. هر زینک از یک رنگ تغذیه می‌کند. سپس کاغذ از بین تمامی رول های آغشته به رنگ می گذرد تا تصویر نهایی حاصل شود.

برتری ها و کاستی های چاپ افست

برتری ها : برتری های چاپ افست روشن است. زمانی که کیفیت تصویر مورد نظر باشد، بهترین کیفیت در چاپ گرافیکی دست یافتنی است، به ویژه اخیرا نیز فناوری ( CTP computer-to-plate ) که دقت و کیفیت چاپ افست را بالابرده، موجب ارتقا کیفیت بهتر چاپ شده است.

در مصرف مواد اولیه در چاپ افست متعارف گزینه های بیشتری وجود دارد. بسیاری از کارهای گرافیکی نیاز به انواع کاغذهای غیر معمول با اندازه های مختلف دارند، همچنین مرکب های مخصوص و عملیات تکمیلی خاص دارند.

از این رو اگر این موارد در کارهای چاپی مدنظر باشد. حتما باید به سراغ چاپ افست رفت. برای جلوه های ویژه مانند وارنیش موضعی در چاپ افست کیفیت به مراتب بالاتر است.

وقتی که در کارچاپی، کنترل کامل و دقت در رنگ مورد نیاز و برجسته باشد. ترکیب سیستم تطبیقی پانتون PMS و درجه بندی مرکب در چاپ افست امکانپذیر و چاپ افست بهترین گزینه است.

فرآیند چهار رنگ اصلی مورد استفاده در چاپ دیجیتال به سادگی نمی تواند با چاپ افست رقابت کند. اگر حجم کار چاپی گرافیکی زیاد باشد. چاپ افست متعارف نه تنها اقتصادی است بلکه می تواند سریع تر هم باشد.

چطور بین چاپ افست و دیجیتال انتخاب کنید؟

اگر هنوز از تصمیم خود برای چاپ افست یا چاپ دیجیتال برای پروژه ی بعدی مطمئن نیستید، سوال و پاسخ های زیر را مطالعه کنید.

حجم : پروژه چه اندازه است؟

اگر پروژه شما بزرگ و تیراژ زیادی دارد چاپ افست مناسب است که با ظاهری بهتر هزینه ی کمتری هم دارد.

زمان : آیا عجله دارید؟

اگر قصد چاپ در لحظه ی آخر را دارید از چاپ دیجیتال استفاده کنید، چاپ افست زمان نیاز دارد.

متریال : قصد چاپ بر روی چه متریالی را دارید؟

آیا قصد دارید کارت تجاری با متریالی خاص چاپ کنید؟ یا قصد دارید کار چاپی در اندازه و برشی خاص داشته باشید؟ چاپ دیجیتال از همیشه منعطف تر شده است اما هنوز هم به پای چاپ افست نمی رسد. چاپ افست توان چاپ بر روی متریال های مختلف در سایز و برش های مختلف را دارد.

آیا رنگ خاصی مد نظر است؟

اگر رنگی خاص برای پروژه شما لازم است و نیاز دارید که از سیستم تطابق پنتون استفاده کنید چاپ افست را انتخاب کنید زیرا دیجیتال تنها بهترین رنگ مشابه را به شما می دهد.

آیا باید نمونه های اولیه را ببینید؟

اگر قصد دارید که نمونه ی چاپی اولیه را قبل از اتخاذ تصمیم نهایی ببینید، چاپ دیجیتال برتری دارد. اگر در چاپ افست نمونه ی رنگی لازم داشته باشید باید صفحه و ترکیب رنگی تهیه کنید که خیلی هزینه بر است.

برگرفته از :

irangfx.com

chapkhone.info

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *